Wygodne, dyskretne, nowoczesne – rozwiązania telemedyczne w leczeniu HIV. Projekt i kampania Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy „W przyszłość z telefonem!” promuje telemedycynę jako ważne uzupełnienie opieki nad osobami seropozytywnymi.
W sieci pojawiły się dziś pierwsze z serii przygotowanych przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy filmów promujących rozwiązania telemedyczne w terapii HIV. Osoby zawodowo związane z profilaktyką i terapią HIV przedstawiają korzyści płynące z takiego leczenia. Filmy to jeden z elementów skierowanej do lekarzy chorób zakaźnych, pielęgniarek i samych osób seropozytywnych kampanii prowadzonej w tym roku przez Pozytywnych w Tęczy, a finansowanej z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Projekt, oprócz filmów, obejmuje również współpracę z wybranymi ośrodkami leczącymi HIV. Organizowane są w nich szkolenia dla personelu na temat rozwiązań telemedycznych. Wśród pacjentów tych ośrodków, którzy zechcą korzystać ze zdalnego kontaktu z lekarzem, przeprowadzone będzie badanie na temat wad i zalet telemedycyny. Posłuży ono do przygotowania poradników, które zostaną rozesłane do pozostałych ośrodków prowadzących leczenie antyretrowirusowe (ARV) w Polsce. Poza tym Pozytywni w Tęczy opracowują poradnik na temat bezpieczeństwa pacjentów w zdalnych kontaktach z ochroną zdrowia. Znajdzie się w nim m.in. lista potwierdzonych kontaktów do ośrodków prowadzących leczenie ARV.
Kontakt telefoniczny jest nie do przecenienia w przypadku osób, które zastanawiają się nad wykonaniem testu, albo już go wykonały. Jak mówi w jednym z filmów Paweł Kalinowski, koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na warszawskiej Pradze, „Tradycyjne odbieranie wyników jest dla młodszych osób przestarzałe, dziwne”, a więc możemy się spodziewać rosnące zainteresowanie tą formą kontaktu z PKD.
Nie może sobie również wyobrazić pracy związanej ze wsparciem osób żyjących z HIV Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”, dyżurująca w telefonie zaufania HIV. „Telefon zaufania to kontynuacja wsparcia w PKD (…) oraz źródło informacji o leczeniu” – mówi Przepiórka w innym nagraniu przygotowanym przez Pozytywnych w Tęczy.
„Zakażenie HIV to choroba przewlekła, co oznacza, że trzeba przyzwyczaić się do regularnych wizyt u lekarza. Rozmowa z nim jest oczywiście konieczna, ale nie zawsze musi to być wizyta w przychodni lub szpitalu. Jeśli nie są akurat potrzebne badania, wystarcza telefon lub chat. Rozwiązania telemedyczne są tu idealne” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. – „Dla większości pacjentów to jedynie kwestia wygody, lecz dla osób, które mieszkają daleko od ośrodków leczących to już znaczące ułatwienie: nie trzeba np. zwalniać się z pracy i ponosić kosztów przejazdu, żeby dojechać na wizytę.”
Powyższe dwa filmy, a także film z wypowiedzią Mateusza Antosiewicza, lekarza chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, można obejrzeć w serwisie YouTube, w mediach społecznościowych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, a także na stronie Pozytywnych w Tęczy. We wszystkich tych miejscach w najbliższych miesiącach będą pojawiać się kolejne materiały – filmy oraz poradniki.
„Czasem łatwiej jest wybrać numer w telefonie aniżeli udać się osobiście do PKD, rozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS twarzą w twarz. Łatwiej porozmawiać przez telefon niż szukać informacji w sieci. Telefon ułatwia też regularny kontakt z lekarzem, dzięki któremu można zadbać o skuteczną terapię choroby przewlekłej, jaką jest zakażenie HIV. Dlatego bardzo się cieszę, że Pozytywni w Tęczy przybliżają ten temat zarówno personelowi szpitali zakaźnych, jak i pacjentom z całej Polski” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.