Rzeżączka – zakażenie bakteryjne

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka to jedna z najpowszechniej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Wywoływana jest jest przez bakterię i dlatego w jej leczeniu stosuje się antybiotyki. Niestety, w ostatnich latach pojawiły się szczepy bakterii odporne na leczenie. Dlatego tak ważne jest stosowanie profilaktyki. Rzeżączka przenosi się podczas seksua analnego, waginalnego i oralnego.

Jakie są objawy rzeżączki?

Objawy rzeżączki pojawią się po kilku dniach od zakażenia i przede wszystkim jest to ropna wydzielina z członka (u mężczyzn), upławy z pochwy (u kobiet), pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Jeśli do zakażenia doszło drogą seksu oralnego to do częstych objawów należą ból gardła podczas przekania, zaczerwienienie gardła, ropne zapalenie migdałków, obrzęk.

Jak zdiagnozować rzeżączkę?

Rzeżączkę diagnozuje się testem wykonywanym przez wymaz lub testem moczu. 

Jak leczyć rzeżączkę?

Jeśli rzeżączka nie jest antybiotyko-oporna to leczy się ją łatwo i szybko. Wystarcza, krótko trwające leczenie antybiotykami.

Jak zapobiegać rzeżączce?

Przede wszystkim nie roznosić. Test i leczenie jest bezpłatne i proste.Jeśli masz aktywne życie seksualne, nawet z regularnym używaniem prezerwatywy testuj się okresowo, szczególnie jeśli podczas seksu oralnego nie używasz prezerwatywy.

CHOROBY WENERYCZNE
ZRÓB TEST NA PRADZE

Przyjazny ośrodek profilaktyki, doradztwa i diagnozowania zakażeń przenoszonych drogą płciową.  Bezpłatne i anonimowe testy dostępne dla każdego.