Cabenuva – rewolucja w zmianie podawania leków przeciw HIV

Jednym z priorytetów walki z pandemią HIV na świecie jest dostępność do efektywnego i szybkiego leczeczenia. Od wielu lat bada się możliwość podawania leków antyretrowirusowych w postaci zastrzyków. Celem tego działania jest poszerzenie opcji leczenia pacjentom, dla których codzienne przyjmowanie dawki leków w postaci tabletek jest utrudnione.

CABENUVA™ to lek w postaci zastrzyku domięśniowego. W jego skład wchodzą rilpivirine (Janssen) i cabotegravir (ViiV). Jest to pierwszy, dopuszczony przez duży kraj – Kanada w marcu 2020 – lek utrzymujący wiremię HIV na poziomie pozwalającym kontrolować zakażenie HIV-1.

W chwili obecnej trwają pracę na dopuszczeniem i certyfikacją leku przez Europejską Agencję Leków.

Co ważne, rilpivirine będący składnikiem, który zastępuje efavirenz w koktajlu antyretrowirusowym  jest  lepiej tolerowany przez organizm i mniej toksyczny. 

CABENUVA™ została zaakceptowana w Kanadzie jako lek startowy, dla osób rozpoczynających leczenie HIV jak również lek, na który można zmienić obecną terapię nawet jeśli jest efektywna, dla ułatwienia życia pacjenta.

Większość z nas pamięta czas kiedy leczenie zakażenia HIV wymagało przyjmowania codziennie kilku tabletek i powodowało masę, silnych skutków ubocznych. Dziś leczenie prowadzone jest za pomocą codziennego przyjmowania jednej tabletki.

Czy przyszłością leczenia będzie wizyta w gabinecie raz w miesiącu i  otrzymanie zastrzyku? Ta przyszłość już staje się teraźniejszością. W obecnej chwili trwają badania nad kombinacjami leków, które pacjenci będą otrzymać w postaci zastrzyku co dwa miesiące. 

Kiedy lek dotrze do Polski, czy będzie refundowany, jaka będzie jego cena i dostępność? Tego jeszcze dziś nie wiemy. Uważamy jednak, że postęp, który dokonuje się już nie tylko na poziomie opracowywania leków ale i sposobów ich podawania jest warty zauważenia. To zawsze powoduje, że dla pacjentów kontynuujących terapię przez całe życie pojawia się ułatwienie.