Leczenie HIV jest możliwe dzięki lekom antyretrowirusowym. Tak więc odpowiedź brzmi TAK! Jednak temat leczenia zakażenia HIV jest nieco bardziej złożony. O ile można opanować zakażenie HIV to do dnia dzisiejszego nie udało się wynaleźć skutecznego lekarstwa eliminującego HIV z organizmu całkowicie. Krótko mówiąc, na dziś HIV można leczyć ale nie można wyleczyć. W Polsce dostępne jest bezpłatne leczenie zakażenia HIV w pełni refundowane przez system opieki zdrowotnej.
Co to jest leczenie antyretrowirusowe?
Zazwyczaj jest to jedna tabletka dziennie, przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Aby skutecznie leczyć HIV należy bezwzględnie dotrzymywać zasady leczenia – codziennie, o tej samej porze przyjmować dawkę leku. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej konieczne jest leczenie HIV do końca życia. Obecnie prowadzi się zaawansowane badania zmieniające model leczenia na przyjmowanie dawki leku w postaci jednego zastrzyku na miesiąc.
Celem leczenia antyretrowirusowego jest obiżenie ilości wirusa we krwi (wiremia). Optymalnym efektem jest uzyskanie poziomu poniżej 50 jednostek w milimetrze sześciennym krwi. Taki poziom nazywamy niewykrywalnym. Oznacza to, że znanymi metodami mierzącymi wiremię nie jesteśmy w stanie jej określić ze względu na niski poziom. Dlaczego to ważne? Bo osoba żyjąca z HIV, majac niewykrywalny poziom wirusa, nie zakaża innych, a system odpornościowy nie ulega szybkiej degradacji. Pamiętaj, że test HIV pozostanie pozytywny. Pomimo niemożności wykrycia wirusa HIV, we krwi nadal obecne są przeciwciała.
Kiedy zacząć leczenie HIV?
Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej po zdiagnozowaniu zakażenia HIV. Dlatego ważne jest rutynowe, najlepiej przynajmniej raz w roku wykonanie testu. Im wcześniej rozpoczynamy terapię tym mnie szkód HIV wyrządzi w naszym organiźmie i spowolnimy rozwój choroby. Co ważne – osoby wcześnie zdiagnozowane, które rozpoczynają terapię anty HIV mają możliwość dożycia takiego samego wieku jak osoby nie będące zakażone HIV.
Czy leki antyretrowirusowe powodują skutki uboczne?
Nowoczesne leki antyretrowirusowe są łatwe w przyjmowaniu i rzadko pojawiają się skutki niepożądane. Zależy to jednak od kilku zmiennych – przede wszystkim od momentu, którym rozpoczynamy leczenie; im później od zakażenia, tym efekty uboczne mogą być silniejsze, a także od specyficznych cech danego organizmu.
Zazwyczaj skutki uboczne jak nudności, dezorientacja, bóle głowy czy zaburzenia snu ustępują kilka tygodni po rozpoczęciu terapii. Można im zapobiegać konsultując się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia. Jako, że leki antyretrowirusowe nie mają właściwie interakcji z innymi lekami nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie bólu głowy wziąć zwykły panadol, w wypadku biegunki lekkie środki profilaktyczne.
Jeśli szukasz konsultacji lekarskiej udaj się do najbliższej przychodni specjalistej. Ich wykaz możesz znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS lub skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci się odnaleźć w nowej sytuacji.
Jeśli skutki uboczne są nie do opanowania, i powodują, że chcesz przerwać terapię nie rób tego. Poproś lekarza o poradę; dostępnych jest wiele kombinacji leków antyretrowirusowych i pacjenci mogą zmienić z początkowej na zoptymalizowaną.