Jak i gdzie zrobić test na HIV?

Jak wygląda badanie na obecność wirusa w PKD Jagiellońska 34?

Do badania pobierana jest niewielka ilość krwi z żyły, zwykle ze zgięcia łokciowego. Testy wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Przed badaniem nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani być na czczo. Do pobrania krwi używa się tylko jednorazowych igieł i strzykawek.

Przed badaniem spotkasz się ze specjalistą. Udzieli Ci porady i odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.

Kiedy zrobić test na HIV?

Dostępne testy na HIV sprawdzają obecność przeciwciał we krwi. Najwcześniej kiedy można je wykryć to przy testach czwartej generacji dwa tygodnie. Aby mieć pewność co do właciwego wyniku testu najlepiej zrobić test cztery tygodnie po ekspozycji na wirusa.

Jak długo trzeba czekać na wynik?

Rezultat testu jest gotowy zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Test jest anonimowy i aby poznać wyniki należy je osobiście odebrać.

Ile kosztuje test na HIV?

Testy na HIV są bezpłatne w Punktach Konsultacyjno Diagnostycznych. Pełną listę adresów w całej Polsce możesz znaleźć pod adresem https://aids.gov.pl/pkd/

W przychodniach prywatnych i wielu innych niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej możesz także wykonać testy jednak nie są one bezpłatne. Jeśli szukasz informacji gdzie możesz w wykonać test na HIV w przyjaznej LGBTQ atmosferze skontaktuj się z nami. Chętnie polecimy Ci takie miejsce.

TEST HIV
ZRÓB TEST NA PRADZE

Przyjazny ośrodek profilaktyki, doradztwa i diagnozowania zakażeń przenoszonych drogą płciową.  Bezpłatne i anonimowe testy dostępne dla każdego.