Jak uniknąć zakażenia HIV?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że zakażenia HIV można uniknąć. HIV nie przenosi się łatwo i nie każdy kontakt z wirusem musi skutkować zakażeniem. Wyłącznie od Twoich zachowań zależy czy otworzysz drzwi swojego organizmu dla tego wirusa ale też wielu innych chorób.

Krew

Jedna prosta zasada: nigdy nie używaj igieł, które były używane przez kogoś innego, nawet jeśli to jest osoba Ci bliska. Chcesz zrobić tatuaż albo piercing? Nie ma sprawy. Upewnij się, że narzędzia są jednorazowe lub sterylizowane – zapytaj, nie wstydź się. Od tego moze zależeć Twoje zdrowie i życie.

Seks

Są trzy podstawowe metody dzięki którym możesz zabezpieczyć się przed HIV.

  1. Abstynencja seksualna. No wiesz, bez seksu. Wyjątkiem jest masturbacja, ale nie musimy chyba Ci tłumaczyć że to bezpieczne.
  2. PrEP – profilaktyka przedekspozycyjna. Co to właściwie jest? Proste. Jeśli jesteś mężczyzną mającym stosunki seksualne z innymi mężczyznami możesz zacząć przyjmować leki, które w prawie 100%  chronią przed zakażeniem HIV. Są dwa modele:
    • Model rekomendowany to przyjmowanie codziennie jednej tabletki, np.  Descovy, Truvada albo jej generyczny odpowiednik. 
    • Model „on demand” – jeśli planujesz z wyprzedzeniem seks, możesz zastosować metodę 2+1+1 czyli dwie tabletki 2 – 24 godzin przed stosunkiem,  jedna tabletka 24 godziny po pierwszych dwóch, jedna tabletka 24 godziny po drugiej dawce.
  3. Prezerwatywa. Dobrze dopasowana, porządnie nawilżona lubrykantem wodnym, nie uszkodzona. Zwykła prezerwatywa chroni przed zakażeniem HIV. Pamiętaj, nie używaj oliwki czy kremu do „poślizgu” – to uszkadza gumkę; nie używaj śliny – w ślinie może być kiła lub chlamydia.

Zabezpiecz się przed HIV. To nie jest trudne.